Очевидець розстрілів євреїв Анатолій Немченко, якому у жовтні 1941-го було сім років, згадував як дві тисячі євреїв вели на розстріл.
Люди в колоні стояли по чотири чоловіка в ряд, довжина була десь півкілометра. Коли колона звернула зі шляху, який вів у село Широке на дорогу до шахти №5, у натовпі було чути крики. Вони зрозуміли. Поліцаї і німці почали нагайками і палкам відновлювати порядок. За цивільними йшли військовополонені. Майже всі в’язні, окрім дітей, несли у руках валізи і вузли з речами. Після повороту з центральної дороги, люди почали залишати речі. За колоною на бричках слідували поліцаї, які підбирали кинуте.
Біля шурфу німецькі солдати встановили два кулемета. Декілька німців одягли протигази, взяли відра і пішли в балку. Інші солдати зібрали дітей і привели їх до німців з відрами. Останні виймали з відер квачі на довгих палицях і тикали ними в обличчя дітей.
Дитячі трупи кидали на вози і відвозили у шурф. Через півгодини після страти дітей, німці почали готуватися до розстрілу дорослих. Приблизно 30 людей погнали до шурфу і вишикували півколом на краю. Їх розстріляли за декілька секунд. Добивали пістолетами. Убитих зіштовхували в шурф. Після розстрілу цінні речі німці склали на підводи і вивезли. Одяг спалили у балці.
З початку 1942 року окупанти почали вбивати за допомогою “душегубок”. З того часу до шурфу шахти підвозили євреїв, які вже задихнулися.
Відродження єврейського життя в Україні та в тому числі в Кривому Розі, почалося з моменту здобуття нею незалежності. У широкому сенсі воно включає в себе результати духовної, культурної діяльності народу. Відродження передбачає, перш за все, відкриття шкіл, синагог і музею Холокосту і єврейської культури - музей Михайла Мармера.
Джерело: Голокост на Криворіжжі — історії за книгою "Невідоме Криворіжжя: сторінки єврейської історії" Михайла Мармера і Світлани Піддубної
Фото: група євреїв з Кривого Рогу на шляху до шахти №15
Пов’язані матеріали
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити
Усе гаразд, everybody! Просто попереджаємо, що 1kr.ua використовує файли cookies.
Це для аналізу та налаштування реклами. Дякуємо, що з нами!